úl
razítko
titul
Základní organizace Českého svazu včelařů ve Vlčnově

Chcete začít včelařit v katastrálním území Vlčnova a nevíte jak do toho?

Přidejte se k nám! V začátcích vám poradíme, pomůžeme vám s výběrem stanoviště pro vaše úly a budete mít naší podporu metodickou i psychickou. Se získáním prvních včelstev vám rádi pomůžeme. Určitě se mezi námi najde někdo, kdo udělá ze svých včelstev pár oddělků a poskytne vám je. Budete tak mít včely bez velkého převážení a veterinárních povolení, včely přizpůsobené místním podmínkám a v neposlední řadě získáte jistotu, že nepřispíváte k šíření nebezpečných chorob a nákaz. Stačí napsat email nebo zavolat někomu v kontaktech této stránky.

Včely se dají nejsnáze pořídit na jaře od konce dubna do června, kdy se dělají oddělky (z jednoho včelstva udělá včelař dvě). V té době už ale musíte mít nakoupené úly a vymyšlené a připravené stanoviště. Věřte, že pokud začínáte od nuly, tak nad rozhodnutím, který úlový systém si vyberete, můžete strávit řadu bezesných nocí. Pokud nesáhnete po klasice 39×24cm tak je také možné, že si na svůj objednaný úl nějakou dobu počkáte, protože většina výrobců úlů dělá méně tradiční modely na zakázku. Proto pokud na jaře chcete mít své první včely, začněte se prohrabovat literaturou a internetem už za dlouhých zimních večerů.

grafVýbornou možností je podívat se k nějakému včelaři a vyslechnout si, jak se mu včelaří v jeho úlovém systému. V naší základní organizaci včelaříme většinou na klasické rámkové míře 39×24cm. Jsou mezi námi ale také včelaři s úly typu Dadant, kombinovanými úly nebo i s úly termosolárními. Většina našich členů jsou malovčelaři s počtem včelstev do deseti. Menšina obhospodařuje více něž 10 včelstev a včelaři s počtem včelstev nad 20 se dají spočítat na prstech jedné ruky. Pokud budete chtít, jistě si na vás někdo uděláme čas a svoje úly vám představíme.

   

Než se rozhodnete...

Důležitou přípravou na pořízení včel, úlů a všeho potřebného je teoretická příprava. Včelařit u nás v ČR může kdokoliv bez nutnosti nějakého podmiňujícího studia nebo zkoušky. Než si ovšem včely pořídíte je nutné mít alespoň teoretické znalosti abyste o své bzučící miláčky zase rychle nepřišli. Nejlépe je pro začátek seznámit se obecnou biologií včel. Jak žijí, jak vypadají, kde, co a proč sbírají, co dělají v zimě, jak se rozmnožují, proč se rojí a tak dále. Tím se uvedete do problematiky a až se budete seznamovat se včelařskou technologií, bude vám jasnější proč včelař na podzim krmí včely (a nebo proč jim naopak jiný nechává na zimu med), proč se odebírá med z úlu až je zavíčkovaný a nebo proč musí být mezera mezi nástavky či rámečky určité velikosti. Výbornou knihou pro úvod do života včel je dílo Jana Žďárka "Hmyzí rodiny a státy" a kniha Jürgena Tautze "Fenomenální včely". Obě knihy mají v knihovně BBB v Uh. Hradišti.

Co se týká včelařské technologie, je biblí snad všech včelařů dílo Vladimíra Veselého "Včelařství". Problém nastává v momentě, kdy se rozhodujete pro úlový systém v jakém hodláte své svěřenkyně chovat. Včelařská technologie se totiž často podstatně liší podle typu úlu. Nezbývá, než abyste se zevrubně seznámili se všemi alternativami a pak se nějak rozhodli, nebo prostě věřili doporučení známého včelaře.

Několik užitečných odkazů: ČSV | okresní výbor ČSV | Včelařské vzdělávací centrum - Nasavrky | Českomoravská společnost chovatelů, a.s. | Státní veterinární správa pro Zlínský kraj | Mapa pásem moru včelího plodu | Výzkumný ústav včelařský v Dole | Včelařské fórum | Svéprávný včelař

   

Zájemcům o včelaření - časopisy

moderní včelařVčelařstvíV České republice vycházejí dva odborné včelařské časopisy. Časopis VČELAŘSTVÍ, který vydává Český svaz včelařů má dlouhou tradici a naleznete v něm řadu zajímavých informací včetně praktických návodů na činnosti v každém měsíci v roku. Vychází každý měsíc. Bohužel pro nečleny ČSV je prakticky nedostupný, protože není volně prodejný. Členové ČSV ho naopak mají zdarma v rámci svého členského příspěvku. V časopise vychází různé formuláře například pro oznámení stanoviště včelstev pro žádosti o dotace. Relativně velká část obsahu se věnuje svazovým organizačním a členským záležitostem.

Druhý odborný časopis MODERNÍ VČELAŘ vydává Pracovní společnost nástavkových včelařů (PSNV). Vychází každé dva měsíce a je na vysoké grafické i obsahové úrovni. Najdete v něm odborné i vědecké články, praktické návody na ošetřování včelstev i zajímavosti ze včelařství u nás i ve světě. Na své si přijdou hlavně hloubavější, progresivnější včelaři. Časopis není tolik zatížen organizačními záležitostmi vydávající společnosti a hlavně je volně prodejný a můžete si ho volně koupit v některých trafikách či obchodech. Seznam prodejců ze stránek PSNV.

 

Adresa sídla: 687 61 Vlčnov,  č.p. 101
Jednatel: Vlastimil Kovář  |  Vlčnov, Hlavní 101 | tel. 608 630 830  |  email: vlastikkovar@seznam.cz
Předseda: Pavel Hradílek  |  Vlčnov, Záhumní 403 |  tel. 602758532
Pokladník: Jan Šupka  |  Vlčnov, Starohorská 895  |  tel. 732923332
Zdravotní referent: Petr Švanda  |  Vlčnov, Sportovní 632  |  tel. 777965543